Biały Dunajec 2019 z Mostem

Często zadawane pytania

Mam pytanie na temat obozu w Białym Dunajcu. Gdzie mogę znaleźć odpowiedź?

Znajdziesz ją tutaj! :) Przeczytaj pytania które są na stronie. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi, to koniecznie napisz do szefowej chaty!

Czy SDA Most organizuje obóz?

Tak, ale nie samo. Obóz organizują studenci z kilkunastu wrocławskich duszpasterstw akademickich (DA), a także z jednego opolskiego DA i jednego DA z Góry Św. Anny. Spis wszystkich duszpasterstw i kontakt z nimi można znaleźć na stronie ogólnoobozowej.

Co to jest duszpasterstwo akademickie (DA)?

Krótko i w uproszczeniu mówiąc, to jest organizacja studencka działająca przy Kościele. Skupia studentów, którzy wspólnie wyjeżdżają w góry, robią różne imprezy, bawią się, oglądają filmy, a wszystko to w duchu katolickim. Oczywiście, także się razem modlą, jeżdżą na rekolekcje, dni skupienia, chodzą na pielgrzymki. Bardzo dużo informacji znajdziesz bezpośrednio w duszpasterstwach, adresy (internetowe i zwykłe) znajdziesz na stronie ogólnoobozowej. Zachęcamy również do dokładnego obejrzenia naszej strony.

Do którego DA zapisać się na obóz?

Obóz organizuje kilkanaście DA z Wrocławia oraz po jednym DA z Opola i Góry św. Anny i do każdego z nich można się zapisać – trzeba to wyraźnie zaznaczyć podczas zapisów. Które wybrać? Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, w każdym DA dzieją się właściwie te same rzeczy, ale każde ma trochę inny klimat, każde ma coś, co sprawia, że jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Proponujemy szukać informacji na stronach internetowych poszczególnych DA, adresy znajdziesz na stronie ogólnoobozowej. Jeśli ktoś nie wybierze konkretnego DA lub jest mu to obojętne, do którego DA trafi, to będzie przydzielony losowo; być może to najlepszy sposób, aby dobrze wybrać?

Ile pieniędzy trzeba zabrać ze sobą?

Opłata za obóz to 419zł i obejmuje koszt noclegów, pełnego wyżywienia i kilku gadżetów (koszulka, śpiewniki i upominek). Wszystko ponadto opłacają uczestnicy z zabranych pieniędzy. Zatem wszystko zależy od tego, co będzie kupowane na miejscu. Jednakże, trzeba zarezerwować trochę pieniędzy na wyjścia w góry, koszt wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego to 2.20zł (bilet jednorazowy ulgowy), a dojazdy 5-13 zł busem w jedną stronę, w zależności od miejsca i kierowcy.

Ile osób jedzie na obóz?

Na obóz co roku jeździ ponad 500 osób, ale mieszkamy w kilkunastu chatkach po 20-60 osób (każde DA ma swoją chatkę).

Nie będę jechać z Wrocławia, jak trafić na obóz?

Po zapisaniu się na obóz i zapłaceniu zaliczki, powinno się otrzymać potwierdzenie, na którym jest narysowana mapka Białego Dunajca i jest napisany adres DA, do którego trzeba się zgłosić. Jeśli tego nie otrzymałeś, spróbuj się skontaktować z odpowiednim DA.

Czy muszę mieć dobrą kondycję?

Oczywiście nie trzeba mieć rewelacyjnej kondycji, choć będzie ona na pewno mile widziana. Proponowane trasy są bardzo różnorodne – są wyjścia łatwiejsze i trudniejsze, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!

Czy jest obowiązek chodzenia w góry, nawet jak ktoś nie chce?

Nie, nie ma takiego obowiązku. Ale bardzo zachęcamy do chodzenia, ponieważ proponowane są zarówno proste trasy spacerowe dla każdego, jak i po najwyższych szczytach. Poza chodzeniem w góry na obozie odbywa się również dużo różnego typu imprez i zabaw, np. festiwal piosenki, rozgrywki sportowe, zabawy integracyjne, dyskoteki.

W jakich warunkach się mieszka?

Mieszkamy w prawdziwych góralskich chatach, każde DA wynajmuje jedną chatę (20–60 osób). Pokoje są 3–7 osobowe, a w każdym jest łazienka.

Czy na obóz mogą jechać osoby „poszukujące”?

Jesteśmy otwarci na wszystkich, jednak wymagamy poszanowania zwyczajów panujących na obozie. Proponujemy dokładnie przeczytać wszystkie informacje o obozie, także na stronie ogólnoobozowej, czy aby na pewno jest to wyjazd, na który chce się pojechać. Proponujemy również indywidualne rozmowy, np. podczas zapisów stacjonarnych, telefoniczne (numerów trzeba szukać na stronach internetowych), z duszpasterzami.

Nie mogę jechać na obóz od początku, czy mogę dojechać później?

Oczywiście na obóz można dojechać kilka dni później, ale należy nas o tym poinformować przy zapisach. Czekamy na Was z niecierpliwością w naszej chatce. Zachęcamy jednak do uczestnictwa w obozie od samego początku. Już w czasie podróży do Białego Dunajca można poznać wiele ciekawych osób i dobrze się bawić.

Jaka będzie w tym roku pogoda?

Tego nie wie prawie nikt. My zawsze modlimy się o dobrą. I zazwyczaj nam się udaje. Ale nie boimy się również deszczowych dni. W Zakopanem jest wiele pięknych miejsc do zwiedzenia.