Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie Most

Menu Menu Skrzynka intencji
do modlitwy
wstawienniczej
MostWeek
nasz newsletter
Kurs
przedmałżeński

Bieżący tydzień

Duchowa Adopcja

Tydzień 25

9. września maluch zaczyna 25 tydzień życia. Pod koniec tego tygodnia długość ciemieniowo-siedzeniowa (od czubka głowy do pupy) wynosi 24 cm. Maluch ważyć będzie ok. 900g . Mózg dziecka coraz bardziej staje się pofałdowany zwiększając swoją powierzchnię. Wszystkie jego części są wykształcone. Powoli wyostrzają się zmysły wzroku, smaku i dotyku. Malec nadal tyje, nabierając ciałka. Jego policzki robią się pulchne. Powoli też zaczyna znikać meszek na skórze.Co prawda rozwój oczu zaczął się u malca w ok. 20 dniu od poczęcia, ale aż dotąd powieki były zrośnięte. Prawdą też jest, że od ok. 10 tygodni wstecz cienka skórka pozwalała reagować na bardzo silny strumień światła skierowany w jego stronę, jednak oko dopiero teraz zaczyna przypominać budową oko noworodka. W tym tygodniu ostatecznie kształtuje się siatkówka, a powieki wreszcie się otwierają. Tęczówka dziecka na razie jest niebieska- dopiero 2-3 miesiące po narodzinach nabierze właściwą barwę.
Malec śpi teraz po ok. 15 godzin na dobę. Naukowcy twierdzą, że miewa marzenia senne. Śniąc, porządkuje oraz utrwala wrażenia i informacje, które dotarły do jego mózgu w czasie czuwania, np. głos mamy czy dotyk.

Dziecko ma już po części wykształcone kubki smakowe wobec czego zaczyna wyrabiać sobie gusta kulinarne. Gdy mama je pokarm, może on zmieniać smak wód płodowych, a maluch przełykając te ostatnie przyzwyczaja się i nabiera pewnych preferencji żywieniowych. Co ciekawe naukowcy zauważyli, że maluch energiczniej przełyka płyn owodniowy, gdy mama zje coś słodkiego (wszyscy z natury jesteśmy łasuchami ;-)).

Ciało malucha odbiera wiele bodźców, jednym z nich może być także ból spowodowany np. uderzeniem w maminy brzuch lub silnym skurczem macicy. Reakcja na bodziec jest natychmiastowa: pojawia się grymas, oraz maluch cofa się wgłąb, gdzie bezpieczniej.

Dzisiaj w Moście
Ładowanie wydarzeń…
Polecane plan czytania
Pisma Świętego
Duchowa Adopcja